Konta nieaktywnych użytkowników są co pewien czas kasowane.
Accounts of inactive users are regularly deleted.

Używamy oraz maltretujemy pliki cookies, w celu ułatwienia korzystania z naszego serwisu (już w to wierzę że nikt o tym nie wiedział). Jeśli nie chcesz, by pliki słodkich karmelowych ciasteczek (znaczy się cookies) były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Skocz do:
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 35 Głosów - 2.91 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ksiazki - tego tematu nie powinno zabraknac :D
10-14-2009, 14:08
Ksiazki - tego tematu nie powinno zabraknac :D
Wkleję tu post, który napisałem dzisiaj na innym forum.

Ostatnio przeczytałem kilka książek Smile

1. Robert Jordan "Oko świata" - Do jego serii "Koło czasu" zbierałem się bardzo długo. W końcu udało mi się przeczytać tom 1 (po angielsku zresztą Smile ). Niestety tom 0 na razie opuściłem. Bardzo ciekawa książka, interesująco napisana, ciekawa fabuła. Fajne jest w niej to, że mimo iż jest to powieść w klimatach fantasy nie ma zasady od zera do bohatera (no prawie Wink ). Mi się podobało i na pewno przeczytam co najmniej kolejną część.

2. Jarosław Grzędowicz "Pan Lodowego Ogrodu" - Dwa pierwsze tomy, kolega mówił mi, że pojawił się trzeci. Podchodziłem do tej książki z dużą dozą sceptycyzmu, ale zaskoczyła mnie pozytywnie. Ciekawe czytadło, niestandardowy świat, niestandardowa fabuła. Ogólnie właśnie to mi się w niej najbardziej spodobało, to że jest inna niż wszystkie. Natomiast styl pisania trochę mniej mi pasował. Kłopot mam z fabuła bo się jak dla mnie nie za bardzo trzyma kupy, ale tłumaczę sobie niektóre rzeczy światem jaki autor nam przedstawia. W sumie polecam, ale chyba nie jest to książka dla każdego miłośnika fantasy.

3. Roger Taylor "Into Narsindal: The Chronicles of Hawklan" - Książka którą znalazłem w antykwariacie (4 tom serii, po angielsku). W Polsce chyba nic tego autora nie zostało wydane. W sumie po przeczytaniu książki się nie dziwię bo jest to raczej średnia pozycja. Fabuła schematyczna, ale na szczęście miejscami zaskakująca. Styl pisania mi nie pasował, świat przedstawiony także. Za dużo rzeczy autor zostawiał niewytłumaczonych, mówiąc gdzieś tam, że i tak zwykli ludzie (bohaterowie) tego nie zrozumieją, a po prostu nie miał moim zdaniem pomysłu na wyjaśnienie. Nie polecam w sumie, ale jak ktoś się nudzi, nie ma co czytać to jak gdzieś by zobaczył jakąś książkę z serii to może zobaczyć bo nie czyta się źle.

To chyba na tyle aktualnie. Big Grin Kolejne pozycje już w drodze. Teraz George R. R. Martin "Uczta dla wron", o jego serii napiszę na pewno niedługo bo uważam ją za najlepszą jaką czytałem Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-14-2009, 15:42
RE: Ksiazki - tego tematu nie powinno zabraknac :D
Z tego co ostatnio czytałem (choć nie mam zbyt wiele czasu, za dużo tekstów na studia).

1. Trudi Canavan "Trylogia czarnego maga" - pierwszy nowy tytuł fantasy od początku tego roku, gdy zacząłem czytać beznadziejnego Pratchetta. U młodej dziewczyny gildia przypadkowo odkrywa talent magiczny. Jest to początek wielu niebezpiecznych sytuacji.

Jeśli chodzi o fabułę, to nie jest ona wyjątkowo nowatorska, choć nie składa się tylko z samych schematów. Przez co z chęcią czyta się każdy kolejny tom. Niestety trzeci jest ciut gorszy, jakby autorowi zabrakło pomysłu co z tymi wszystkimi rozpoczętymi wątkami zrobić. Styl swobodny i lekki, nie monotonny. Serię spokojnie mogę ocenić na 7/10.

2. Wojciech Burszta "Antropologia kultury" - dwóch antropologów przeprowadziło kiedyś eksperyment, w którym udowodniono, że murzyni są genetycznie gorzej uwarunkowani do nauki, niż biali. Jednak środowisko antropologów nie przyjęło tej informacji do wiadomości, a w niedługim czasie obaliło, zarzucając (i słusznie), że eksperyment był błędnie przeprowadzony.

Książka składa się jakby z trzech części (umownie, gdyż rozdziałów jest więcej). W pierwszej wyjaśnia historię kształtowania się dziedziny wiedzy zwanej antropologią kultury (z tej właśnie części pochodzi powyższy przykład). Nie koncentruje się tutaj tylko i wyłącznie na ogólnym zarysie badań (czyli chronologii osobowej), ale także narzędziami badawczymi i ich ewolucją. W drugiej dostajemy podstawową dawkę definicji z tejże dziedziny wiedzy. Ostatnia, wskazuje nam na kulturowe pochodzenie wielu dzisiejszych zwyczajów (choćby czy myśląc po polsku myślę inaczej niż anglik, tylko z tego powodu, że posługujemy się innym językiem? czy w tym wypadku wspólna kultura ma mniejsze znaczenie? dlaczego model rodziny w Europie dzisiaj wygląda w taki sposób [chodzi o to, że dzisiaj rodzina jest najczęściej postrzegana jako rodzice + dzieci, czasami dziadkowie, a nie wujowstwo, kuzynowstwo, tak jak kiedyś, albo choćby dzisiaj w kulturze wschodu]?).

Narazie jestem w trakcie czytania, ale zbliżam się ku ciekawemu końcowi. Gorąco polecam.

'TIL ALL ARE ONE!

Moje MAL
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
10-14-2009, 16:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-14-2009 16:53 przez kolo.)
Jacek Sobota - Padlina Zbiór opowiadań na wpół SF, na wpół detektywistyczno-sensacyjno-cholera wie. Jak to w zbiorach zwykle bywa: raz jest lepiej, raz jest gorzej. Zawartość dość obficie korzysta z dotychczasowych osiągnięć pisarskich innych twórców, ale zarazem autor dodaje własny szlif. Szczególnie moim zdaniem ciekawe są opowiadania "Żona cenzora" i tytułowa "Padlina". Ogólnie polecam jeśli komuś się nudzi, jeśli ktoś ma na oku jakieś inne książki, polecam zainteresować się tamtymi.
Książka w Wydawnictwie Dolnośląskim (Behemot) oficjalnie kosztuje 24,90zł, mi udało się ją kupić w niemal idealnym stanie (odrobinę zagięte rogi) za 15zł. Za taką cenę - brać, nie pytać Cool

PS Obecnie czytam Bestię Marka Świerczka, pomimo paru wad zapowiada się ciekawie, jednak przeczytałem jeszcze za mało, żeby szerzej ją tu opisać.

OUT OF MY WAY! I have to save the internet.

[Obrazek: bhood-wins.gif]
10-14-2009, 16:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-14-2009 16:59 przez Parn.)
Trylogie Czarnego Maga czytałem jakiś czas temu. Pisane to jest łatwym, lekkim i przyjemnym językiem. Całkiem ciekawy pomysł, a także nie najgorsza fabuła. Trzy rzeczy natomiast są beznadziejne.
1. Zakończenie, które trwa połowę trzeciego tomu. Tak jak powiedział Erelen nie miała na nie zupełnie pomysłu. Tzn. pomysł miała, ale pomysłu jak z czegoś co powinno mieć 50 stron zrobić 250 to już niestety zabrakło ...
2. Seria jest zdecydowanie za długa, wystarczyłyby dwa tomy, a jak? na to pytanie odpowiadam w punkcie 1 i 3.
3. Na siłę dołożone wątki nie mające nic z fabułą, co gorsza wątki homoseksulizmu męskiego ... Gdyby autorka była facetem to bym ją wykastrował, a tak to nie mam pomysłu ... Ten wątek można by było całkiem wyrzucić i nie byłoby szkody dla fabuły, a nawet byłoby lepiej bo nie byłoby co pewien czas 10-15 stron nie związanych z główną akcją.

Jeszcze dwie opinie, które miałem okazję poznać:
1. Dobre czytadło, ale zalatuje harlequinem
2. Książka byłaby dużo lepsza gdyby całość fabuły zamknęła się w jednym tomie.

Dla kogo? Dla każdego, który poszukuje łatwej lektury z ciekawym pomysłem. Homofoby omijajcie z daleka (sam się zastanawiałem czy by nie zrezygnować, ale jednak przyjemnie się czyta, a to nie jest zawsze spotykane). No i niestety inne jej książki też miewają na siłę gdzieś ten wątek umiejscowiony.
10-21-2009, 00:27
Gore Vidal "Stworzenie świata "-Najuczciwiej będzie, jeżeli od razu zaznaczę, że książka nie jest dla każdego. Wielbicieli Sapkowskiego zapewne zniechęci język, jakim posługuje się Vidal. Czytając "Stworzenie świata" ciężko było mi czasem pozbyć się wrażenia, iż czytam podręcznik do historii. Jednak po pewnym czasie zupełnie przestałem zwracać na to uwagę. Ba... pozwala to nawet lepiej wczuć się w akcję.
Ksiązka opowiada o Cyrusie Spitamo. Ale to nie główny bohater jest tu najważniejszy. Jest on tak naprawdę tylko tłem przygód, jakie go spotykają, a jest ich naprawdę siłaSmile.

Akcja książki rozgrywa się w czasach, w których Ateny i Persja walczą ze sobą o hegemonię nad całym cywilizowanym światem, a przynajmniej całym w ich oczach. Czytając dzieło Vidala nie tylko odbywamy fascynującą podróż po Persji, Indiach czy Chinach, ale i poznajemy najważniejsze osoby tamtych czasów, z Buddą i Konfucjuszem na czele. Postaci tych dwóch wielkich ludzi zostały przez autora tak przekonująco opisane, że nie wyobrażam sobie, aby mogły zachowywać się inaczej. Słowa, które wypowiadają, również nie wydają się przypadkowe, ale pisane po wnikliwej analizie tekstów historycznych.

Cały ten, tak odległy dla nas kulturowo, świat z dziwnymi obrzędami, ma w sobie jakąś magię, która nie pozwala oderwać się od tekstu.
Autor demaskuje również mit o wyższości Aten nad resztą świata śródziemnomorskiego, o czym mówi się głośno od niedawna.

Jeśli lubisz historię - czytaj śmiało. Jeśli nie - spróbuj.
10-30-2009, 02:04
Odnośnie Bestii Marka Świerczaka - wreszcie ją przeczytałem i podkreślam że warta była nie tylko tych kilku złotych które an nią wydałem, ale także dużo więcej. Wyraziste postacie bohaterów, dość ciekawa intryga, odpowiednio "mhroczny" klimat (bestia w nazwie zobowiązuje?). Niestety intryga już w połowie książki staje się przejrzysta niczym szkło, co oczywiście nie przeszkadza w czytaniu jej dalej i czerpaniu z tego dużej przyjemności. Drobną wadą jest konieczność ciągłego zaglądania do przypisów jeśli kiepsko rozumiemy po rosyjsku (inne języki wykorzystywane na żywca to angielski, niemiecki, francuski no i oczywiście polski).
Rys fabularny:
Basowski, polski szlachcic, oficer w armii rosyjskiej: mistrz szpady i świetny strzelec, jakby mało było mu zmartwień "śni" sny morderców, stad też jego niezwykłe zdolności detektywistyczne. Po kolejnym pojedynku zakończonym śmiercią oficera zostaje wysłany z zadaniem rozwiązania sprawy tajemniczych morderstw na rosyjskich żołnierzach na Litwie, gdzie ma (oprócz rozwiązania sprawy) przeczekać aż wrzawa po jego ostatnim pojedynku przycichnie. Jednak śledztwo nie idzie po jego myśli...
Reszte przeczytajcie sami ;]

Obecnie czytam po raz drugi (a może już trzeci?) Balladę o Narayamie: Opowieści niesamowite. Świetna książka, naprawdę warto w nią zainwestować zwłaszcza że można ją kupić w dość przyzwoitej cenie w antykwariacie, albo na allegro (to jedyne możliwe rozwiązania, oprócz poczty pantoflowej albo szukania szczęścia w bibliotece - jedyne wydanie o którym mi wiadomo pochodzi z 1986 roku).

OUT OF MY WAY! I have to save the internet.

[Obrazek: bhood-wins.gif]
11-08-2009, 22:53
OK no to czas na kolejną krótką recenzję Smile

Jacek Komuda "Samozwaniec tom 1" - Postanowiłem napisać o tej książce, mimo że nie jest to powieść fantasy, ale jej akcja jest osadzona w XVII wieku więc chyba ok? Smile

Najpierw kilka słów o autorze Smile Współtworzył grę dzikie pola i scenariusz do gry Wiedźmin, więc chyba to o nim dobrze świadczy.

Sama książka opowiada historię polskiego szlachcica - husarza, na początku XVII wieku. Autor miał całkiem ciekawy pomysł na fabułę i pisze całkiem ciekawie. Samą książkę oceniam raczej jako coś do poczytania, a nie super wybitną lekturę. Przeszkadzają trochę zapędy historyczne i opisowe autora, przez co akcja trochę się dłuży. Tylko dzięki temu tom ten mógł uzyskać 450 stron objętości. Inna sprawa, że te opisy wynikały raczej z zamiłowania autora do czasów polski szlacheckiej. Opisy i przypisy są ciekawe i wydają się wiarygodne. Nie mi oceniać bo aż takiej wiedzy nie mam, ale autorowi udało się przekonać, że on tą wiedzę posiada. Zresztą jak się potem dowiedziałem z wykształcenia i z zamiłowania jest historykiem.

Dużym plusem książki jest, że nie jesteśmy (my Polacy) przedstawieni jako ludzie lepsi od innych (jak w powieściach np. Sienkiewicza).

Ogólnie dobra książka, ma u mnie mocne 4/4+ (skala 1-6), a dla miłośników historii to nawet myślę, że 5 (zakładając, że realia historyczne są prawidłowo przedstawione).
11-15-2009, 19:59
A. Pilipiuk- Homo Bimbrownikus - jak dla mnie obowiązkowa pozycja, gdyż lubię Wędrowycza. Niestety, bardziej w stylu Czarnoksiężnika Iwanowa, a ja raczej preferuję krótkie opowiadanka. Wędrowycz na dłuższą metę w ramach jednej fabuły zaczyna być nudny...
Ericha von Danikena - też trochę czytałam, jakieś 2,5 książki (Wspomnienia z Przyszłości, Kosmiczne miasta w epoce kamiennej i coś tam jeszcze). O fajnych rzeczach pisze, ale jak dla mnie ma tragiczny styl. No i często to są bajki, ale z drugiej strony- dosyć mam stricte naukowej lektury ;]
11-15-2009, 22:40
Prytę truskawkową ze spirytusem! Wstrząśniętą, nie zmieszaną...
Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin

Nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji!

[Obrazek: 3a4ef65325788045.jpg]
01-26-2010, 15:29
Anne Bishop - Trylogia Czarnych Kamieni (Córka Krwawych, Dziedziczka Cieni, Królowa Ciemności)

W świecie Mrocznego Królestwa, przepełnionego zdradą i korupcją, zasady ustalają Krwawi - rasa czarownic i czarnoksiężników, których moc określają magiczne Kamienie...

Tyle z reklamówek, moim zadaniem fenomenalna seria, świat oryginalny, wyraziści bohaterowie, mroczny klimat, nietuzinkowa fabuła, po prostu to wszystko co powinna mieć dobra książka. Poza wydaną w polce trylogią autorka napisała jeszcze 4 książki w tym samym uniwersum też genialne.

Małe zastrzeżenie, książka tylko dla dorosłych czytelników ze względu na liczne przykłady przemocy, także wobec dzieci!!!

W polskim wydaniu zdarzają się błędy składniowe, brak spacji itp.
Odpowiedz 

Skocz do: