Konta nieaktywnych użytkowników są co pewien czas kasowane.
Accounts of inactive users are regularly deleted.

Używamy oraz maltretujemy pliki cookies, w celu ułatwienia korzystania z naszego serwisu (już w to wierzę że nikt o tym nie wiedział). Jeśli nie chcesz, by pliki słodkich karmelowych ciasteczek (znaczy się cookies) były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ankieta: Jak oceniasz ten tytuł?
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
[Wyniki ankiety]

Skocz do:
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 26 Głosów - 2.62 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bakemonogatari
07-27-2011, 00:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-27-2011 01:10 przez Erelen.)
Bakemonogatari
[Obrazek: th_714670235_Bakemonogatari1_122_444lo.jpg] [Obrazek: th_714671779_Bakemonogatari2_122_531lo.jpg] [Obrazek: th_714672931_Bakemonogatari3_122_344lo.jpg]

Nieźle się dzisiaj rozpisałem. Najpierw odpowiedź na recenzję Tamashiego, teraz własna. Mam nadzieję, że moi wierni czytelnicy się stęsknili i chętnie przeczytają oba teksty. Teraz na warsztat pragnę wziąć Bakemonogatari. Tytuł dla mnie, z wielu powodów, wyjątkowy. Dlatego nie będzie to zwykła recenzja, a próba zapisania uczuć. Mam nadzieję, że nie zniechęci Was to do czytania.

Zabierając się za ten serial, byłem po kilku dość przeciętnych tytułach (choćby po znajdującym się na forum: ?Gatekeepers?). Anime zostało polecone jakiś czas temu, przez użytkownika HNTI. Trafił do puli oglądanych dzięki rzutowi kostką. Muszę się jednak przyznać, iż szukałem czegoś gdzie nie ma ecchi, kosmitów albo akcji. Tamta konwencja mnie już mocno znudziła. Do pierwszego odcinka podszedłem z dużą rezerwą. Dziwna jak na anime kreska (nasuwała skojarzenia z francuską), fabuła w której wszystko zostaje wyjaśnione w pierwszych 5 minutach. Szkoła, mundurki, dobry wujek Sam. No cóż, wszystko to widziałem. Jednak ze względu na to, że nie było tam bijatyki, a główna bohaterka szybko okazała się sadystką, seria na zachętę dostała 7. Muszę powiedzieć, że chyba jeszcze nigdy nie popełniłem tak wielkiego błędu, jak tutaj. Ale o tym poniżej.

Zacznijmy od głównych bohaterów. Tylko zaraz, kto nim jest? Męskim na pewno Araragi Koyomi, ale kobiecym? Zdecydowanie łatwiej stwierdzić, kto nim nie jest. Do tego grona zaliczymy dwie siostry Araragiego (Karen oraz Tsukihi), Oshino Meme oraz Oshino Shinobu. Reszta bohaterów jest w miarę równo reprezentowana w poszczególnych ?arc-ach?. Choć kilka razy na pierwszy plan wysuwa się sadystka, Senjougahara Hitagi.

Wróćmy do rozważań, dlaczego pomyliłem się z początkową oceną. Aby to wyjaśnić, musimy powiedzieć sobie, czego możemy się spodziewać. Szybkiej akcji, ecchi, gołych cycków, prostego humoru, magii, pościgów samochodowych, sztuk walki. Tego na pewno tam nie znajdziecie. Będzie jednak wiele skomplikowanych dialogów, poważne rozważania filozoficzne, codzienne stresogenne sytuacje. Bo ilu z nas, nie musiało się w życiu nasłuchać o tym, że się wcale nie uczy? Znajdzie się tu ktoś taki? Tak myślałem. Anime opowiada właśnie o tym. Idąc ulicą, mimo że w kraju o całkowicie odmiennej kulturze, widzimy dokładnie to samo co Araragi. Jednak on rzeczy dostrzega, gdy my je tylko widzimy.

Trzeba przyznać, że mimo tego iż większość serii to same dialogi, jest w tym pewna magia. Magia która porywa w pierwszym odcinku i aż do dwunastego nie pozwala oderwać się od ekranu. Ostateczna ocena wynosi 10 (i trzecie miejsce na mojej liście [wyprzedzając Mahou Sensei Negima!: Shiroki Tsubasa Ala Alba oraz Macademi WAsshoi, a przegrywając tylko z Code Geass R2 i Shinigami no Ballad]). Możecie się pewnie zastanawiać, dlaczego mimo tego całego zachwalania tytuł uzyskał jedynie trzecie miejsce. Odpowiedź na to jest w miarę prosta, a brzmi: specjale. W trzech kolejnych ?odcinkach? kontynuowany jest wątek z 12 odcinka. Niestety wypadają one zdecydowanie gorzej, niż sama seria. Gdybym miał ocenić to anime przed obejrzeniem specjali, na pewno znalazłoby się na miejscu pierwszym. Jeśli poszukujesz intelektualnego odpoczynku od tandety zalewającej nas z każdej strony, ten tytuł jest obowiązkowy do obejrzenia.

Grafika: 9
Fabuła: 10
Muzyka: 10
Razem: 10

Tytuł oryginalny: ???
Typ: seria TV, 12 odcinków.
Rok produkcji: 03.07.2009 ? 25.09.2009

'TIL ALL ARE ONE!

Moje MAL
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz