Konta nieaktywnych użytkowników są co pewien czas kasowane.
Accounts of inactive users are regularly deleted.

Używamy oraz maltretujemy pliki cookies, w celu ułatwienia korzystania z naszego serwisu (już w to wierzę że nikt o tym nie wiedział). Jeśli nie chcesz, by pliki słodkich karmelowych ciasteczek (znaczy się cookies) były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ankieta: Jak oceniasz ten tytuł?
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
[Wyniki ankiety]

Skocz do:
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 24 Głosów - 3.17 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RG Veda
08-05-2011, 21:07
RG Veda
[Obrazek: th_566887161_Veda1_122_499lo.jpg] [Obrazek: th_566888724_Veda2_122_527lo.jpg] [Obrazek: th_566889912_Veda3_122_408lo.jpg]

Dzisiaj omówię anime, którego ocena przychodzi mi z wielkim trudem. Z jednej strony uważam się (może niesłusznie) za ?clamptarda?, jednak miałem spory problem z pozytywnym ocenieniem tej pozycji. Mówa o ?RG Veda?, dwuodcinkowej OVA?vce z roku 1991/1992.

Wraz z rozpoczęciem pierwszego odcinka pojawią się elementy typowe dla pozycji fantastycznych: uzbrojenie rodem ze średniowiecza, magię, wymyślne techniki. Do tego dochodzą bohaterowie których na ulicach Warszawy nie spotkacie. Spiczaste uszy, złote oczy... ale nie o tym chciałem napisać.

Pierwsze co się rzuca w oczy, to dziwna kreska. Postacie kobiece są wykonane przyzwoicie (jak na CLAMP?a przystało), jednak mężczyznom coś dziwnego stało się z głowami. Druga ważna cecha, to mroczna stylistyka, nie pasująca do akcji rozgrywającej się na ekranie. Dostajemy ?heroic fantasy?, którego otoczka jest stylizowana na ?dark fantasy?. Powoduje to dość znaczny dysonans poznawczy. Oczekujesz czegoś ponurego, brutalnego, okazującego brzydkie oblicze świata a tu niespodzianka! Dostajesz pompatyczną historię o walce dobra ze złem.

Fabuła jest naprawdę beznadziejna (starałem się napisać coś pozytywnego, jednak nie podołałem temu wyzwaniu). Trudno cokolwiek zrozumieć, skoki w akcji są ogromne, a bohaterowie beznadziejnie przedstawieni. Choć mogę znaleźć jakieś wytłumaczenie dla tego stanu rzeczy. Manga na której podstawie powstało anime, liczy dziesięć tomów. Sześciotomowa ?Magic Knight Rayearth? doczekała się dwóch sezonów (20 i 29 odcinków). Ograniczona liczba emisji doprowadziła zapewne do tak ostrych cięć.

Mimo tych wszystkich wad mogę uznać, że nie straciłem czasu na jej oglądanie (w przeciwieństwie do np. takiego ?Shuffle!?). Powiem nawet więcej, tytuł zachęcił mnie do przeczytania mangi. Co do oceny końcowej, to wielbiciele twórczości CLAMPA którzy przyjmują ich wszystkie dzieła bezkrytycznie, powinni dodać plus jeden do oceny końcowej. Reszta... proponuję najpierw zapoznać się z mangą, a anime zostawić jako smaczny deser.

Grafika: 5
Fabuła: 3
Muzyka: 7
Razem: 5,5

Tytuł oryginalny: ??
Typ: OVA, 2 odcinki
Rok produkcji: 01.06.1991 - 21.06.1992

'TIL ALL ARE ONE!

Moje MAL
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz